سئو تکنیکال (technical seo) به معنای متناسب سازی سایت از نظر فنی برای استفاده کاربر و موتور جستجو است. خدمات سئوی فنی، بهینه سازی سایت از نظر سرعت و کیفیت لود صفحات است که با ارتقای پارامتر های Core Web Vitals انجام می‌شود. کارشناس سئو باید توانایی درک موضوعات فنی وب سایت را داشته باشد تا با ارائه این موارد به طراح سایت بتواند باگ‌های موجود در وب سایت را رفع کند. تمام فعالیت‌هایی که در درون وب سایت که جزو دسته بندی طراحی سایت و کارهای فنی به حساب می‌آید را می‌توان سئو فنی در نظر گرفت.

سئو تکنیکال و چالش‌های آن را می‌دانید؟
سئو تکنیکال چه کارکردی دارد؟

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال به بهینه سازی وبسایت برای ایندکس و خزش راحت تر موتور های جستو جو گر گفته میشود که تمرکز بسیار زیادی بر روی ساختار سایت دارد و بر روی بهینه سازی کدها، ساخت نقشه ی سایت و مواردی ازین قبیل کار میشود. جالب است بدانید که بر خلاف سئو اف پیچ، که بیشتر بر روی موارد خارج از سایت مانند لینک دهی و رپورتاژ تمرکز دارد، سئو تکنیکال که زیر مجموعه سئو آن پیج نیز هست، بیشتر بر روی ساختار سایت و بهینه سازی آن کار میکند مانند بهینه سازی و یا ایجاد سایت مپ، ایجاد برید کرامپ (bread crump) و … که در ادامه توضیحات بیشتری راجب آن میدهیم. (The Ultimate Guide to Technical SEO)

وب سایت‌های گوناگونی در حال حاضر وجود دارد که باگ‌های سئویی تکنیکال را به شما گوشزد می‌کنند. در بخش ابزارهای سئو می‌توانید با این ابزارها آشنا شوید. سئو تکنیکال خود از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. افزایش سرعت لود وب سایت، رفع خطاهایی ساختاری وب سایت، جایگذاری مناسب المان‌ها در وب سایت، طراحی مطابق بر اساس روشی که کراولرهای گوگل بتوانند به راحتی صفحات وب سایت را مشاهده کنند و… .

وجود مشکل در بخش تکنیکالی سئو می‌تواند به راحتی باعث از بین رفتن هزینه‌های خارجی وب سایت شما شود. مشخصا هرگونه ایجاد مشکل در بخش فنی وب سایت سرمایه‌ای که چه درون سایت و چه بیرون سایت هزینه کرده‌اید را به هدر خواهد داد. متخصصان سئو در اولین قدم یک وب سایت باید به خوبی و به صورت مناسب از هدر رفت این موضوع جلوگیری کنند.

واحد سئو وب سایت دیجیتال مارکتینگ میانبر با در نظر گرفتن تمام موارد به ویژه سئو تکنیکالی وب سایت به صورت تخصصی وب سایت شما را در مدت زمان تعیین شده در نتایج صفحه اول گوگل بالا خواهد آورد.

سئو تکنیکال چه می‌کند؟

همانطور که متوجه شدید خدمات سئویی تکنیکال یکی از مهمترین موارد در بهینه سازی سایت شما و در نتیجه گرفتن رتبه میشود. ممکن است برای شما سوال شود که در سئو تکنیکال چه کار هایی انجام میگیرد؟ و یا تفاوت سئو تکنیکال با آف پیج چیست؟

چک لیست سئو تکنیکال

برای بهینه سازی سئوی تکنیکال وب سایت باید یکسری عملیات مختلف را انجام داد که در این قسمت به آن ها اشاره شده است.

بهینه سازی فایل روبوت (robots.txt)

به طور خلاصه این مورد یک فایل متنی است که شامل تمام دستورالعمل های مورد نیاز سایت و خزشگر ها برای ایندکس کردن صفحات است.

استفاده از برد کرامپ (bread crump)

این یک تکنیک بسیار پرکاربرد برای سایت است که در آن نقشه و یا مراحل رسیدن کاربرد به یک صفحه را نشان میدهد.

ایجاد نقشه سایت (site map)

این مورد یک فایل شامل کد های XML میباشد که حاوی تمامی لینک های سایت شماست و آنهارا به گوگل معرفی میکند.

افزایش سرعت سایت

در واقع سرعت سایت یکی از مهمترین ملاک ها در رتبه بندی و رنکینگ وبسایت ها است و گوگل توجه بسیار زیادی به آن دارد. این بخش ارتباط بسیار زیادی به زیرساخت ها (structure) دارد.

تنظیم صحیح تگ های متا

برای صفحاتی که قصد داریم ایندکس شوند باید از تگ های index, follow و برای صفحاتی که نمی‌خواهیم ایندکس شوند باید از تگ های noindex, nofollow استفاده شود.

بهینه سازی صفحات pagination

برای اپتیمایز کردن صفحات پجینیشن باید تمام آن ها ایندکس شوند اما صفحات غیر اصلی سئو نشوند تا رتبه نگیرند. همچنین تگ کنونیکال هر صفحه باید روی همان صفحه زده شود.

بررسی سایت مپ

سایت مپ را با ابزار هایی مثل اسکریمینگ فراگ بررسی می‌کنیم تا اشکالات آن را متوجه شویم. سایت مپ از اجزای مهمی است که در سرعت ایندکس شدن صفحات موثر است.

رفع زنجیره ریدایرکت

زمانی که صفحه A روی B ریدایرکت شود و B بر روی C ریدایرکت شود، اصطلاحا redirect chain اتفاق افتاده است که باید اصلاح شود.

بهینه سازی پارامتر های core web vitals

به وسیله ابزار google page speed insight باید سایت را مورد بررسی قرار داد تا بتوان برای بهینه سازی CLS-INP-FCP-LCP اقدام کرد.

ابزار های سئو فنی

ابزار های سئو تکنیکال که برای بهینه سازی سایت استفاده می‌شوند را در این قسمت معرفی کرده ایم:

اسکریمینگ فراگ

screaming frog ابزاری است که تمام موارد یک سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد و بهترین ابزار برای آنالیز سایت است. به کمک این ابزار می‌توان لینک های شکسته، زنجیره های ریدایرکت، صفحات داپلیکیت، تگ های متای دارای مشکل و … را به راحتی پیدا کرد و به بهینه سازی آن ها پرداخت.

ahrefs

به کمک این ابزار می‌توان وب سایت را کراول کرد و مشکلاتی تکنیکال سایت مانند orphan pages را پیدا و برای رفع ایرادات اقدام کرد.

gt metrix

جی تی متریکس ابزاری است که به وسیله آن می‌توان یک وب سایت را از نظر سرعت و کیفیت لود شدن صفحات سایت مورد بررسی قرار داد. از راه حل های ارائه شده به وسیله این ابزار می‌توان سرعت سایت را ارتقا داد.

جمع بندی

رعایت کردن اصول سئو تکنیکال در هر پروژه‌ای به شما این کمک را خواهد کرد که با کاهش هزینه‌های لینک سازی وب سایت خود را در مدت زمان کوتاه‌تری در میان نتایج صفحه اول گوگل مشاهده کنید. به نوعی می‌توان گفت که با رعایت کردن سئو فنی شما به راحتی می‌توانید کاهش هزینه مناسبی را در پروژه سئو خود داشته باشید.

مشاوره سئو اگر به درستی بخواهد پیش برود نیاز است که در همان قدم اول ساختار وب سایت را بر اساس اصول سئو تکنیکال مورد بررسی قرار دهد. اگر نیاز به خدمات سئو به ویژه سئو فنی دارید می‌توانید با شماره 09158989340 تماس حاصل کنید همکاران ما در استودیو دیجیتال مارکتینگ میانبر آماده ارائه خدمات به شمایند.

توجه داشته باشید که برای بررسی سئو فنی وب سایت‌های محلی که مانند وب سایتی در مشهد که از خدمات سئو در مشهد استفاده می‌کند با یک وب سایت عام، می‌تواند تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

همه وب سایت‌ها نیاز به سئو فنی دارند؟

بله، اگر وب سایتی ساختار سئو فنی مناسبی نداشته باشد به جرات می‌توان گفت که گوگل این وب سایت را زیاد جدی نخواهد گرفت.

سئو تکنیکال کمکی به بهبود جایگاه می‌کند؟

مشخصا بله، با رفع خطاها و مشکلات فنی وب سایت کمکی بزرگ به وب سایت خود در جهت دیده شدن بیشتر در نتایج و به تبع آن افزایش جایگاه خواهید داشت.

4.9/5 - (9 امتیاز)

5 پاسخ

  1. با اینکه حجم مقاله خیلی زیاد نبود ولی با این وجود تمامی سرفصل ها پوشش داده شده بود. اینکه من میتونم از همین صفحه به چند تا مطلب دیگه ام با یک کلیک ساده روی یک متن دست پیدا کنم بنظرم ارزش صفحه رو دوچندان کرده بود. در کل عالی بود مرسی👌👌

  2. من خودم در زمینه سئو تکنیکال مشغول به کار هستم و بهتون اطمینان میدم، به دلیل بودن این حوزه توی ایران، خیلی کم پیش میاد وبسایت ها و حتی وبسایت های معروف از لحاظ ساختاری سئو شده باشند. بنابراین اگر سایت به معتبری اینجا این امکانات رو ارائه میدن، باید بدونین که خیلی با ارزش هست.

  3. مقاله کامل و جامعی بود ؛ در یک کلام میشه گفت که هر چقدر هم سئوی داخلی و خارجی سایت شما به خوبی انجام شده باشه؛ تا زمانی که وبسایتتو به لحاظ فنی و تکنیکال سئو نشه؛ باید گفت که تقریبا تمام رشته های شما پنبه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *