طراحی سایت کودکان با امکانات و دسترسی محدود، پیاده سازی سایت کودکان با هزینه مناسب و طراحی کودک پسند. همانطور که می‌دانید کودکان بخش مهمی از جامعه را تشکیل داده و جزوی از آینده این کشور و سرزمین هستند. از این رو آموزش کودکان و توجه به نیازهای آنان از جمله مباحث بسیار مهمی است که باید به صورت کاملاً جدی مورد توجه والدین و دیگر افراد قرار گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وسعت فضای مجازی و اینترنت روش‌های آموزش و پرورش  نیز تغییر کرده است. در گذشته ساعت‌های آموزشی و یادگیری به زمان‌های خاصی محدود شده و کودکان و حتی بزرگسالان باید در آن ساعات تا حد ممکن مطالب بازگو شده را فرامی‌گرفتند. اما امروزه دیگر اموزش و یادگیری به ساعت یا مکان خاصی محدود نمی‌شود؛ بلکه می‌توان در هر زمان و در هر کجا و با استفاده از فضای اینترنت و حتی از طریق بازی و سرگرمی به یادگیری ادامه داد. در این زمان است که اهمیت طراحی سایت کودکان مطرح می‌شود.

همانطور که می‌دانید بزرگسالان زمان زیادی را به استفاده از موبایل یا دیگر وسایل الکتریکی خود اختصاص می‌دهند. بسیاری از کودکان نیز همانند بزرگسالان از سپری کردن وقت در فضای اینترنت لذت می‌برند و نسبت به استفاده از تلفن‌های هوشمند تمایل زیادی نشان می‌دهند. با وجود سایت‌هایی مخصوص کودکان خیال والدین از مفید سپری شدن زمان کودک راحت خواهد شد. در سایت‌های کودکان انواع سرگرمی‌ها و بازی‌های متنوع برای کودکان و همچنین اطلاعات مفید برای بزرگسالان وجود دارد. کودکان می‌توانند با گشت و گذار در این سایت‌ها هم لذت برده و هم همراه با بازی و سرگرمی با مفاهیم جدید آشنا شوند. خوشبختانه امروزه توسعه‌دهندگان و طراحان سایت زیادی وجود دارند که برای ارائه خدمت‌رسانی در این زمینه به شما آماده هستند. در طراحی سایت کودکان به دلیل مخاطبی که دارد باید به نکات و اصول زیادی توجه شود که در ادامه این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. با شرکت دیجیتال مارکتینگ میانبر همراه باشید.

امکانات لازم برای طراحی سایت کودکان

امروزه با توجه به نیازهای بشر و کسب و کارهای اینترنتی انواع گوناگونی از وبسایت‌ها با ویژگی‌های گوناگون طراحی می‎شوند. هر یک از این وبسایت‌ها با توجه به نوع فعالیت کسب و کار و نیازهای مخاطبان هدف خود از امکانات مختلفی برخوردار هستند. سایت‌های کودکان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امکانات خاص خود را دارند. البته بهتر است توجه داشته باشید که امکاناتی که برای سایت خود انتخاب می‌کنید به دلخواه شما، بودجه، و همچنین محدوده سنی و نیازهای مخاطبانتان بستگی خواهد داشت. با این وجود امکانات پایه‌ای برای هرگونه سایت از جمله سایت کودکان وجود دارد که بهتر است از آن‌ها استفاده کنید. برخی از امکانات لازم برای طراحی سایت کودکان عبارت است از:

نکات مهم در طراحی سایت کودکان

همانطور که تا کنون اشاره شد بسیاری از افراد با هدف آموزش کودکان، آموزش والدین، سرگرم کردن کودکان، و یا معرفی و ارائه محصولات و خدمات مرتبط با کودکان نسبت به طراحی سایت کودکان اقدام می‌کنند. همچنین بسیاری از مهدکودک‌ها یا مراکز نگهداری کودکان نیز برای معرفی خدمات خود از سایت‌های مخصوص کودکان استفاده می‌کنند. اما مسئله‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مخاطبان این سایت‌ها بسیار خاص هستند و باید نکات و اصول زیادی در رابطه با طراحی سایت برای این دسته از مخاطبان در نظر گرفته شود. با رعایت این نکات می‌توانید وبسایتی عالی از همه جهات داشته باشید. در ادامه مهم‌ترین نکات برای طراحی سایت کودکان را بررسی خواهیم کرد:

رده سنی مخاطبان

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند تمام جنبه‌های طراحی سایت را تغییر دهد رده سنی کودکان است. طراحی کلی وبسایت و تمام اجزاء موجود در آن با توجه به رده سنی کودکان و کاربران سایت تعیین خواهد شد. پس بهتر است پیش از هر چیز رده سنی مخاطبان خود را مشخص کنید و درباره المان‌های جذاب و جالب برای آن‌ها تحقیق کنید. به طور کلی می‌توان 4 رده سنی برای کودکان در نظر داشت:

13 سال به بالا: رده سنی 13 به بالا که در دسته نوجوان قرار می‌گیرند به بزرگسال بودن تمایل بیش‌تری نشان می‌دهند. پس بهتر است سعی کنید طراحی سایت را به گونه‌ای انجام دهید که به سایت‌های بزرگسالان نزدیک‌تر باشد. برای این رده سنی می‌توانید از رنگ‌های عمیق‌تر و تیره‌تر نیز استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید انواع مطالب و مقالات آموزشی یا سرگرمی را نیز برای این رده سنی در سایت قرار دهید.

رنگ

رنگ را می‌توان یکی از مهم‌ترین اجزاء برای طراحی هر سایتی به ویژه سایت‌های مخصوص کودکان دانست. برای سایت‌های کودکان بهتر است از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید. از جمله رنگ‌های مناسب برای طراحی سایت کودکان می‌‌توان به رنگ‌های اصلی و پایه‌ای مانند زرد، آبی، قرمز، سبز، و بنفش اشاره داشت. در سایت‌های حرفه‌ای که برای بزرگسالان طراحی می‌شوند توصیه می‌شود که از تعداد محدودی از رنگ‌ها استفاده شود؛ اما برای سایت‌های کودکان می‌توانید از رنگ‌های بیش‌تر (تا حتی 6 یا 7 رنگ) نیز استفاده کنید. بهتر است از رنگ‌های جذاب بدون سایه روشن و فیلتر استفاده کنید تا رضایت مخاطبان خود را جلب کنید.

تایپوگرافی

تایپوگرافی از دیگر اجزاء بسیار مهم سایت است که باید با دقت و متناسب با ارزش‌ها و اهداف کسب و کار شما انتخاب شود. برای خوانندگانی که توانایی پایینی در خواندن دارند انتخاب تایپوگرافی بسیار تاثیرگذار خواهد بود و می‌تواند به صورت مستقیم در موفقیت یا حتی شکست سایت موثر باشد. معمولاً برای کودکان از فونت‌های ساده به ویژه sans serif استفاده می‌شود. اگر مخاطبان شما نوجوان هستند می‌توانید از فونت‌های متنوع‌ دیگری نیز استفاده کنید.

سعی کنید در طراحی سایت کودکان نوع فونت‌ها را زیاد تغییر ندهید. بهتر است تنها یک یا نهایت دو فونت (برای نوجوانان) را انتخاب کرده و نوشته‌های خود را به همان فونت‌ها محدود کنید. علاوه بر این بهتر است به سایز فونت‌ها نیز توجه داشته باشید. در سایت‌های مخصوص کودکان سایز فونت‌ها باید حداکثر 14 باشد. توجه داشته باشید که هر اندازه رده سنی پایین‌تر باشد سایز فونت‌ها باید بیش‌تر باشد. البته برای نوجوانان و سنین بالاتر می‌توانید از فونت‌هایی با سایزهای کوچک‌تر نیز استفاده کنید.

ایجاد بازی و سرگرمی

همانطور که می‌دانید کودکان عاشق بازی کردن هستند. از این رو قرار دادن بازی‌های متنوع در سایت نیز می‌تواند راه بسیار مناسبی برای جذب کودکان باشد. حتی می‌توانید از بازی‌های بسیار ساده مانند تشخیص رنگ نیز استفاده کنید. سعی کنید از بازی‌های قابل فهم و ساده استفاده کنید. دکمه‌های عملیاتی که در بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید کاملاً بزرگ باشند. قرار دادن جایزه در انتهای بازی‌ها می‌تواند کودک را به ادامه بازی تشویق کند. استفاده از انواع طرح‌های کارتونی و کاراکترهای بامزه نیز می‌تواند کودکان را بیش از پیش به استفاده از سایت شما تشویق کند. سعی کنید در طراحی بازی حتما رده سنی مخاطبان را نیز در نظر داشته باشید.

زبان و نوشته‌ها

زبان مورد استفاده در سایت به اندازه ظاهر و گرافیک آن اهمیت دارد. همانطور که می‌دانید با هر رده سنی از کودکان باید به شکلی خاص و با زبانی ویژه صحبت کرد تا توجه کودک جلب شده و درک جملات برای وی آسان‌تر شود. سعی کنید در طراحی سایت کودکان نیز از زبان متناسب با رده سنی استفاده کنید. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم هر اندازه رده سنی مخاطب پایین‌تر باشد باید از تصاویر بیش‌تر و نوشته‌های کم‌تری استفاده کنید.

کودکان زیر 5 سال معمولاً به نوشته‌ها علاقه‌ای نشان نمی‌دهند و بیش‌تر با مشاهده طرح‌های کارتونی جذاب هیجان‌زده می‌شوند. با این وجود کودکان در این رده سنی از مشاهده نوشته‌های کوچک تک‌کلمه‌ای با طرح‌های شاد لذت می‌برند. کودکان بالای 6 سال نیز آهسته شروع به خواندن کرده و می‌توانند جملات کوتاه و ساده را بخوانند. از این رو بهتر است سعی کنید در سایت خود برای این رده سنی از جملات بسیار کوتاه و ساده استفاده کنید. برای سنین بالاتر نیز می‌توانید از نوشته‌های بیش‌تری به اندازه پاراگراف استفاده کنید.

استفاده از محتوای آموزشی

همانطور که می‌دانید آموزش کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مغز کودکان علاقه زیادی به یادگیری دارد. در عصر امروزه استفاده از تکنولوژی و انواع سایت‌ها می‌تواند بهترین روش برای آموزش نکات سرگرم‌کننده و مفید به کودکان باشد. شما نیز می‌توانید در سایت خود برای کودکان از بازی‌های آموزشی مانند درست کردن پازل و یا متون و مقالات کوتاه آموزشی استفاده کنید.

جلب اعتماد والدین

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید در طراحی سایت کودکان به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید جلب توجه و اعتماد والدین است. طراحی سایت باید به گونه‌ای باشد که پیش از هر چیز اعتماد والدین را به خود جلب کند تا به کودکان خود اجازه استفاده از وبسایت را دهند. باید بتوانید در سایت خود این حس را به والدین القاء کنید که سایت شما کاملاً قابل اعتماد بوده و حاوی انواع محتوای آموزشی و مناسب کودکان است. بهتر است بخشی مخصوص را در سایت به والدین اختصاص داده و در آنجا اهداف اصلی خود از طراحی وبسایت و فعالیت‌هایتان را شرح دهید.

هزینه ساخت و طراحی سایت کودکان

یکی از مسائل مهمی که باید پیش از سفارش طراحی هر گونه سایت به آن توجه داشته باشد هزینه مربوط به این کار است. ممکن است تصور کنید که طراحی سایت هزینه مشخصی دارد که در تمام شرکت‌ها یکسان است. اما با پرس و جویی ساده متوجه خواهید شد هر شرکت تعرفه مخصوص به خود را دارد. در واقع هزینه طراحی سایت موضوعی است که به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله فاکتورهای موثر بر تعیین هزینه طراحی سایت کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

یکی از نکاتی که بهتر است درباره هزینه طراحی سایت به آن اشاره کنیم آن است که برخی از افراد تصور می‌کنند که هزینه دریافتی توسط برخی از شرکت‌ها بیهوده بوده و بهتر است هزینه کم‌تری برای طراحی سایت خود پرداخت کنند. از این رو این افراد به طراحان کم‌تجربه و شرکت‌های طراحی بی‌اعتبار مراجعه می‌کنند تا بتوانند در منابع مالی خود صرفه‌جویی کنند. این در حالی است که این شرکت‌ها و طراحان به دلیل تجربه پایین خود نمی‌توانند کیفیت لازم را ارائه کنند. با مراجعه به این افراد به طور قطع در آینده‌ای نزدیک ناچار به صرف زمان و هزینه مجدد خواهید شد. از این رو بهتر است به تیمی مجرب و حرفه‌ای برای طراحی سایت خود مراجعه کنید. شرکت استودیو میانبر با سال‌ها تجربه کار حرفه‌ای در این زمینه آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

طراحی سایت کودکان به چقدر زمان نیاز دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش آید زمان لازم برای طراحی سایت مخصوص کودکان است. به طور کلی طراحی سایت می‌تواند از چند هفته تا چندین ماه به طول انجامد. البته این زمان وابستگی زیادی به امکانات و قابلیت‌های مورد نیاز شما خواهد داشت. واضح است که هر اندازه امکانات بیش‌تر و پیچیده‌تری بخواهید، طراحی سایت هم به زمان بیش‌تری احتیاج خواهد داشت. برخی از کارفرمایان ممکن است به دلایلی بخواهند وبسایت خود را در زمان کم‌تری تحویل بگیرند. برخی از شرکت‌ها این امکان را در اختیار شما قرار خواهند داد؛ اما باید توجه داشته باشید که معمولاً هر اندازه زمان تحویل پروژه کم‌تر باشد هزینه انجام آن نیز بیش‌تر خواهد بود. زیرا شرکت مربوطه باید سعی کند فشرده‌تر و سریع‌تر پروژه شما را به اتمام رساند. برای سفارش طراحی سایت کودکان می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما در استودیو میانبر تماس بگیرید.

راه‌اندازی وب سایت کودکان چه اهمیتی دارد؟

ایجاد فضای امن و مفید برای کودکان می‌تواند آن‌ها را با پیشرفت تکنولوژی و مزیت‌هایی که دارد آشنا کند.

ویژگی‌های مهم طراحی سایت کودکان چیست؟

یک سایت کودک باید علاوه بر داشتن ظاهری زیبا از نظر گرافیکی، با مسائل کودکان مرتبط باشد و این قابلیت را داشته باشد که با استفاده از آن بتوان برای والدین و کودکان مقالاتی را ارائه داد. همچنین امکاناتی دیگری مانند سرگرمی‌های اینترنتی، آموزش صحیح مراقبت قبل از تولد کودک، فروش محصولات و اسباب بازی برای خردسالان داشته باشد.

طراحی سایت کودکان به چه بخش‌هایی نیاز دارد؟

  1. بخش مقالات آموزشی
  2. بخش سرگرمی
  3. فروشگاه

سایت‌های کودکان در چه انواعی طراحی می‌شوند؟

سایت کودکان می‌تواند به جهت معرفی یک مهد کودک، ارائه بازی‌های آنلاین کودکانه و همچنین می‌تواند به عنوان یک منبع اصلی برای والدین به جهت کمک گرفتن در تربیت فرزندشان ایجاد شود.

طراحی سایت آموزشی
طراحی سایت استارت آپی

طراحی سایت املاک

طراحی سایت انتشارات

طراحی سایت بازرگانی

طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پنل اس ام اس

طراحی سایت تالار

طراحی سایت ترجمه

طراحی سایت تفریحی

طراحی سایت خبری

طراحی سایت خودرو

طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانلود فیلم

طراحی سایت دکوراسیون

طراحی سایت روانشناسی

طراحی سایت شرکتی

طراحی سایت شهرداری

طراحی سایت صنعتی

طراحی سایت فروش فایل

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت کاریابی

طراحی سایت کافی شاپ

طراحی سایت کودکان

طراحی سایت گردشگری

طراحی سایت نمایشگاهی

طراحی سایت هنری

طراحی سایت ورزشی

طراحی سایت وکلا

5/5 - (1 امتیاز)