طراحی سایت شهرداری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ بهترین سایت شهرداری در ایران کدام سایت است؟ یک سایت شهرداری به چه امکاناتی نیاز دارد؟ امروزه اینترنت و فضای مجازی به اندازه‌ای کارآمد و وسیع شده است که از آن می‌تواند برای فعالیت‌های سازمان‌های دولتی و شهرداری‌ها نیز استفاده کرد.  شهرداری از جمله نهادهای محلی بسیار مهم در ایران است که وظیفه اداره شهر را بر عهده دارد. با وجود آنکه شهرداری‌ها مانند دیگر مجموعه‌ها و کسب و کارها مشتری ندارند نباید از اهمیت طراحی سایت برای آن‌ها غافل شد. دلایل زیادی برای طراحی سایت شهرداری وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ضرورت اطلاع‌رسانی‌های عمومی و گسترده اشاره داشت. بسیاری از خدماتی که توسط شهرداری ارائه می‌شود می‌تواند به صورت مجازی و از طریق وبسایت شهرداری نیز در اختیار شهروندان و مسافران قرار گیرد. استفاده از بستر اینترنت برای ارائه خدمات شهرداری می‌تواند موجب راحتی و آسایش بیش‌تر شهروندان و همچنین افزایش سرعت و کیفیت در خدمت‌رسانی باشد. شرکت دیجیتال مارکتینگ میانبر ارائه دهنده انواع خدمات ساخت سایت.

در طراحی سایت‌ شهرداری می‌توان از امکانات و ویژگی‌های زیادی از جمله انجمن گفتگو، نقشه و تصاویر باکیفیت از شهر، امکان گفت و گوی آنلاین، تقویم رویداد‌ها، و همچنین نظرسنجی درباره مسائل گوناگون استفاده کرد. البته نکات و اصول زیادی وجود دارند که باید در طراحی سایت‌های شهرداری مورد توجه قرار گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به طراحی واکنش‌گرا، طراحی تجربه کاربری، و همچنین بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو اشاره داشت. به همین جهت هم توصیه می‌شود که کار طراحی سایت برای سازمان‌های دولتی به ویژه شهرداری‌ها به دست شرکت‌های معتبر و متخصص انجام پذیرد. در ادامه به بررسی بیش‌تر مسائل قابل توجه در طراحی سایت شهرداری خواهیم پرداخت.

اهمیت طراحی سایت شهرداری

ممکن است تصور کنید که شهرداری‌ها، ادارات، و سازمان‌های دولتی به دلیل آنکه مشتری ندارند نیازی به پلتفرم‌های اینترنتی از جمله وبسایت نیز نخواهند داشت. این در حالی است که امروزه ساکنین یک شهر همگی از کاربران اینترنت هستند و بخش زیادی از روز خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند. بسیاری از افراد ترجیه می‌دهند به جای مراجعه حضوری به سازمان به وبسایت نهاد مورد نظر خود مراجعه کرده و اطلاعات لازم درباره رویدادها، قوانین، خدمات، و… را دریافت کنند. به همین دلیل هم طراحی سایت شهرداری نیز به اندازه دیگر کسب و کارها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و می‌تواند نیازهای مخاطبان را بهتر و سریع‌تر برطرف کند. مهم نیست وسعت و جمعیت شهر یا روستای مورد نظر چقدر است؛ همچنان وجود یک وبسایت مناسب و حرفه‌ای برای شهرداری مهم خواهد بود.

شهرداری‌ها باید بتوانند به عنوان نماینده دولت هر روزه و در هر ساعت از شبانه‌ روز پاسخگوی پرسش‌ها و نیازهای شهروندان باشند. بسیاری از شهرداری‌ها در سرتاسر جهان از وبسایت خود به عنوان ابزاری برای اطلاع‌رسانی و همچنین معرفی بخش‌های مختلف شهر و انواع خدمات به شهروندان و البته مسافران استفاده می‌کنند. علاوه بر این وجود وبسایت می‌تواند امکانی مناسب برای دریافت نظرات و پیشنهادات شهروندان درباره امور باشد. تمام ارگان‌های دولتی با در اختیار داشتن یک وبسایت مناسب و کاربردی می‌توانند خدمات خود را ایمن‌تر، سریع‌تر، و با کیفیتی بسیار بالاتر نسبت به خدمات فیزیکی به مردم ارائه کنند. بهتر است اشاره کنیم که کاربرد سایت‌های شهرداری تنها به شهروندان و مسافران محدود نمی‌شود؛ بلکه بسیاری از کارکنان و کارمندان شهرداری نیز می‌توانند برای ارتباط با یکدیگر از امکانات وبسایت استفاده کنند. از این رو داشتن یک وبسایت جامع می‌تواند در زمینه‌های زیادی کاربردی بوده و خدمات بهتری به همگان ارائه دهد.

امکانات مهم در سایت‌های شهرداری

همانطور که گفته شد وبسایت‌های شهرداری می‌توانند با استفاده از امکانات ویژه و کاربردی به نیازهای مختلف شهروندان، مسافران، و همچنین کارکنان سازمان پاسخ دهند. البته ممکن است برخی از سایت‌های سازمانی از تمام امکانات لازم برخوردار نباشند. برخورداری از تمام امکانات ویژه می‌تواند فرایند خدمت‌رسانی به کاربران را تا چندین برابر بهبود دهد. در ادامه برخی از ویژگی‌ها و امکانات مهم در سایت‌های شهرداری را بررسی خواهیم کرد:

صفحه اصلی هدفمند

صفحه اصلی سایت اولین صفحه‌ای است که کاربران و شهروندان به هنگام ورود آن را مشاهده می‌کنند. هر شخصی ممکن است با هدف انجام کار خاصی به وبسایت شهرداری مراجعه کند. بسیار مهم است که صفحه اصلی بتواند به خوبی کاربران را به صفحات جانبی هدایت کرده و به سرعت خدمات درخواستی مورد نیاز را به آنان ارائه دهد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که تمام موارد و عناوین مهم به درستی در صفحه اصلی سایت قرار گرفته و طراحی کاملاً هدفمند باشد.

شماره تماس‌های فوری

از دیگر ویژگی‌های مهمی که باید در طراحی سایت شهرداری به آن توجه داشت ذکر تمام شماره تماس‌های فوری در سایت است. می‌توان صفحه‌ای خاص را به این کار اختصاص داد تا کاربران نیز بتوانند به راحتی به تمام این شماره‌ها دسترسی داشته باشند. در این صفحه باید تمام شماره‌های مهم از جمله پلیس، آتش‌نشانی، اورژانس، بیمارستان‌ها، اطلاعات راه و جاده‌ها و… درج شود.

تصاویر و نقشه

همانطور که پیش‌تر گفته شد وبسایت‌های شهرداری می‌توانند مرجعی عالی برای هدایت مسافران و افراد غیرمحلی باشند. بسیاری از مسافران ممکن است برای دریافت اطلاعات بیش‌تر درباره شهر به سایت شهرداری مراجعه کنند. به همین دلیل هم قرار دادن نقشه‌های مختلف از بخش‌های مهم شهر، آدرس و مشخصات مکان‌های مهم و تفریحی، و تصاویر باکیفیت از بناهای مهم و اقصی نقاط شهر در وبسایت شهرداری اهمیت زیادی دارد. با این کار می‌توان منبعی مفید برای بازدیدکنندگان و توریست‌ها نیز ایجاد کرد.

تقویم

تمام سایت‌های شهرداری باید بخشی به عنوان تقویم رویدادها داشته باشند تا بتوانند در آن تمام مناسبت‌ها و رویدادهای مهم را به شهروندان اطلاع‌رسانی کنند. در این بخش‌ می‌توان به اطلاع‌رسانی رویدادهایی از جمله جشن‌ها و مراسم‌ها، تاریخ انتخابات، گردهمایی‌ها و فستیوال‌ها، تعطیلات رسمی و غیررسمی و… پرداخت.

منابع محلی

از دیگر ویژگی‌های مهم سایت‌های شهرداری لینک به تمام منابع محلی مهم در شهر است. در وبسایت شهرداری باید لینک به منابع محلی مهم در شهر از جمله رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، سینماها و… وجود داشته باشد. این کار می‌تواند علاوه بر پاسخگویی مناسب به نیازهای مراجعه‌کنندگان موجب توسعه و رشد کسب و کارهای موجود در شهر و افزایش درآمد آن‌ها شود. علاوه بر این قرار دادن لینک‌های معتبر در سایت می‌تواند موجب افزایش برتری آن نیز شود.

انجمن‌های گفتگو

انجمن‌های گفتگو به مکان‌هایی گفته می‌شود که کاربران می‌توانند با عضویت در آن‌ها با یکدیگر به گفت و گو و پرسش و پاسخ بپردازند. تمام افراد می‌توانند با حضور در انجمن گفتگو شهرداری مشکلات یا پرسش‌های خود را مطرح کرده و با کمک دیگر اعضا راه حلی مناسب برای آن‌ها پیدا کنند. داشتن انجمن گفتگو در سایت شهرداری موجب تعامل بیش‌تر کاربران با سایت شده و به رفع نیازهای آنان کمک بیش‌تری می‌کند.

نظرسنجی

همانطور که می‌دانید توجه به نظرات شهروندان و در نظر گرفتن نقطه دید آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر موفقیت و محبوبیت شهرداری‌ها و دیگر ادارات دولتی داشته باشد. امکان برگذاری نظرسنجی در سایت‌های شهرداری از دیگر امکاناتی است که می‌تواند تعامل کاربران با شهرداری را افزایش داده و به بهبود کیفیت خدمات کمک زیادی کند. می‌توان در سایت شهرداری نظرسنجی‌هایی در مورد تغییرات قوانین و مسائل مرتبط با شهروندان قرار داد.

امکان جستجو در سایت

بسیاری از کاربران ممکن است پس از ورود به سایت با مشاهده بخش‌های گوناگون و مطالب مختلف گیج شده و نتوانند به راحتی صفحه مورد نظر خود را یافت کنند. به همین دلیل هم وجود امکان جستجو در سایت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با این امکان کاربران می‌توانند به راحتی کلمات کلیدی لازم را جستجو کرده و صفحه مورد نظر خود را یافت کنند. امکان جستجوی پیشرفته در سایت می‌تواند به بهبود سرعت و کیفیت خدمت‌رسانی کمک زیادی کند.

آرشیو اخبار و مقالات

بخش مهمی از سایت‌های شهرداری باید به آرشیو مقالات و اخبار روز اختصاص پیدا کند. بسیاری از کاربران به صورت روزانه یا در زمان نیاز به سایت شهرداری مراجعه می‌کنند تا بتوانند از اخبار معتبر درباره وقایع روز اطلاع پیدا کنند. بخش مقالات و اخبار باید دسته‌بندی مناسبی داشته و به صورت روزانه آپدیت شود تا بتواند به تمام خواسته‌ها و سوالات مراجعان پاسخ دهد.

پرداخت عوارض

از دیگر امکانات کاربردی در سایت‌های شهرداری امکان پرداخت عوارض به صورت غیرحضوری و آنلاین است. این ویژگی می‌تواند راحتی و آسایش شهروندان را افزایش داده و از شلوغی و ازدحام بی‌مورد در بانک‌ها و ساختمان شهرداری جلوگیری کند. شهروندان می‌توانند با مراجعه به این بخش علاوه بر پرداخت عوارض تمام رکوردها و سوابق لازم را مشاهده و بررسی کنند.

چت آنلاین

بسیاری از کاربران ممکن است به هنگام مراجعه به سایت شهرداری با ابهام یا مشکلاتی مواجه شوند. در این زمان است که امکان چت آنلاین به خوبی کاربرد خود را نشان می‌دهد. با امکان گفتگوی آنلاین کاربران می‌توانند در لحظه سوالات و مشکلات خود را مطرح کرده و از کارشناس مربوطه پاسخ خود را دریافت کنند.

نکات مهم در طراحی سایت شهرداری چیست؟

سایت شهرداری می‌تواند مرجع پاسخگویی به سوالات و نیازهای شهروندان و مسافران باشد. به همین جهت هم طراحی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. وبسایت شهرداری و دیگر سازمان‌های دولتی باید به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند با کیفیت و سرعت بالا به نیازهای کاربران خود پاسخ دهند. علاوه بر این تمام اصول طراحی وبسایت باید به دقت در این پروژه‌ها اجرا شوند. در ادامه برخی از نکات مهم در طراحی سایت شهرداری را بیان خواهیم کرد:

طراحی واکنش‌گرا

امروزه بسیاری از کاربران ترجیه می‌دهند از گوشی هوشمند یا تبلت خود برای ارتباط با فضای مجازی و بازدید از وبسایت‌های اینترنتی استفاده کنند. کاربران اینترنتی هر زمان که با سوالی روبرو می‌شوند با استفاده از گوشی هوشمند خود پاسخ آن را در اینترنت جستجو می‌کنند. از این رو نمایش صحیح و مناسب وبسایت‌ها در صفحات با اندازه‌های مختلف اهمیت زیادی دارد. این هدف با طراحی واکنش‌گرا یا رسپانسیو (responsive) سایت محقق خواهد شد. طراحان سایت می‌توانند با استفاده از تکنولوژی‌های مناسب و با تکیه بر دانش و تخصص خود طراحی سایت را به صورت واکنش‌گرا انجام دهند. وبسایت‌های سازمان‌های دولتی و شهرداری نیز باید به صورت واکنش‌گرا طراحی شوند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای شهروندان و مراجعان باشند. 

سئو و بهینه‌سازی

سئو به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو بوده و از جمله اصول بسیار مهمی است که باید در زمان طراحی و همچنین مدیریت سایت رعایت شود. با رعایت اصول سئو می‌توان رتبه وبسایت در میان نتایج جستجو را بهبود داده و بدین وسیله مخاطبان بیش‌تری جذب کرد.

تجربه کاربری

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بسیاری از کاربران ممکن است به هنگام ورود به سایت به دلیل حجم بالای عناوین و بخش‌های مختلف گیج شده و نتوانند به صفحه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. طراحی تجربه کاربری یا همان user experience با هدف بهبود تجربه کاربر انجام می‌پذیرد. وبسایت‌هایی که از تجربه کاربری مناسبی برخوردار هستند انعطاف بیش‌تری داشته و می‌توانند با کیفیت بالاتری به نیازهای مراجعان خود پاسخ دهند. طراحی تجربه کاربری باید به دست متخصصان و افراد باتجربه در این زمینه صورت پذیرد.

فاکتورهای موثر بر قیمت طراحی سایت شهرداری

یکی از موارد مهمی که بسیاری از افراد را پیش از سفارش طراحی سایت نگران می‌کند قیمت آن است. به دلیل نوسان‌ در شرایط اقتصادی و همچنین عوامل موثر بر قیمت طراحی سایت نمی‌توان عدد مشخصی برای آن عنوان کرد؛ با این وجود می‌توانید با اطلاع از فاکتورهای موثر بر هزینه نهایی طراحی وبسایت درک مناسبی از شیوه قیمت‌گذاری در این زمینه داشته باشید. شرکت‌ها و مجموعه‌های طراحی سایت هر یک هزینه‌های متفاوتی را برای پروژه‌های طراحی وبسایت تعیین می‌کنند. در ادامه برخی از فاکتورهای موثر بر تعیین هزینه نهایی را بررسی می‌کنیم:

تخصص و تجربه تیم طراحی سایت

تخصص و میزان حرفه‌ای بودن تیم طراحی سایت یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که بر قیمت طراحی سایت اثرگذار خواهد بود. معمولاً مجموعه‌های معتبر و باسابقه هزینه بیش‌تری برای پروژه‌های خود تعیین می‌کنند. گاهی سفارش طراحی وبسایت به این شرکت‌ها نتایج بسیار بهتری به دنبال داشته و شما را از شر هزینه‌های اضافی خلاص خواهد کرد. علاوه بر این شرکت‌های معتبرتر پشتیبانی فنی بسیار مناسب و حرفه‌ای‌تری ارائه می‌دهند و می‌توانند خیال شما را از بابت کیفیت سایت و عملکرد آن راحت کنند.

امکانات مورد نظر

قیمت طراحی سایت شهرداری با توجه به امکانات مورد نظر شما تعیین خواهد شد. واضح است که اگر امکانات بیش‌تر و پیشرفته‌تری مد نظر داشته باشید باید هزینه بیش‌تری برای پروژه خود پرداخت کنید. بسیاری از شرکت‌های طراحی سایت پکیج‌هایی با امکانات و هزینه مشخص به مشتریان خود ارائه می‌کنند. بهتر است پیش از مراجعه برای ثبت سفارش خود تمام امکانات موردنظرتان را یادداشت کرده و به هنگام مراجعه آن‌ها را به تیم طراحی سایت ارائه کنید. 

زمان مورد نظر برای تحویل پروژه

از دیگر موارد اثرگذار بر هزینه نهایی طراحی وبسایت شهرداری زمان مورد نظر برای تحویل پروژه است. البته نمی‌توان زمان مشخصی برای انجام پروژه طراحی سایت ارائه کرد. طراحی وبسایت‌های شهرداری با توجه به امکانات و ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند از چند هفته تا چند ماه به طول انجامد. اگر قصد داشته باشید سایت خود را در زمان کوتاه‌تری تحویل بگیرید باید هزینه بیش‌تری برای آن پرداخت کنید.

چه ویژگی‌هایی در طراحی سایت شهردای وجود دارد؟

چرا شرکت دیجیتال مارکتینگ میانبر بهترین گزینه طراحی سایت شهرداری است؟

تمام شرکت‌های نمی‌توانند سایتی را طراحی کنند که به طور کامل عملکرد مناسبی داشته باشد. به همین دلیل شما نیاز دارید تا طراحی سایت خود را به یک شرکت معتبر و کاربلد بسپارید. شرکت طراحی سایت شرکت دیجیتال مارکتینگ میانبر یکی از برترین شرکت‌ها در این زمینه شناخته می‌شود که با استفاده از خلاقیت و نوآوری بهترین‌ها را ارائه می‌کند.

برای طراحی سایت شهرداری از چه فرآیندی باید استفاده کرد؟

  1. ثبت دامنه‌‌ی انتخاب شده
  2. دریافت تصاویر در صورت نیاز بهبود تصاویر توسط گرافیست
  3. دریافت محتوا
  4. آماده سازی قالب سایت با توجه به نیاز مشتری
  5. نشان دادن قالب طراحی شده به محتوا و تصاویر ارسالی به مشتریان
  6. بارگذاری سایت با دامنه انتخابی در صورت تایید قالب
  7. آموزش کار با پنل سایت جهت مدیریت محتوا و سئو سایت
  8. پشتیبانی سایت

آیا امنیت در وب سایت شهرداری مهم است؟

حفظ امنیت در سایت‌های گوناگون از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین افرادی که قصد دارند به راه‌اندازی وب سایت اقدام کنند باید امنیت سایت مورد نظر خود را در اولویت قرار دهند. اما امنیت سایت شهرداری اهمیت بیشتری دارد. در صورت عدم حفظ امنیت ممکن است اطلاعات سایت شهرداری و کاربران توسط هکران به سرقت برود.

طراحی سایت آموزشی
طراحی سایت استارت آپی

طراحی سایت املاک

طراحی سایت انتشارات

طراحی سایت بازرگانی

طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پنل اس ام اس

طراحی سایت تالار

طراحی سایت ترجمه

طراحی سایت تفریحی

طراحی سایت خبری

طراحی سایت خودرو

طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانلود فیلم

طراحی سایت دکوراسیون

طراحی سایت روانشناسی

طراحی سایت شرکتی

طراحی سایت شهرداری

طراحی سایت صنعتی

طراحی سایت فروش فایل

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت کاریابی

طراحی سایت کافی شاپ

طراحی سایت کودکان

طراحی سایت گردشگری

طراحی سایت نمایشگاهی

طراحی سایت هنری

طراحی سایت ورزشی

طراحی سایت وکلا

4.5/5 - (2 امتیاز)