طراحی بسته بندی مواد غذایی یکی از راه‌های مناسب برای نگهداری طولانی مدت و همچنین افزایش فروش است. در حال حاضر دیزاین بسته‌بندی محصولات غذایی یکی از روش‌های بازاریابی است. محصولات غذایی متنوعی وجود دارد که با بسته بندی کردن آن فروش بیشتر و بالاتری را داشته‌اند. طراحی بسته‌بندی محصولات غذایی به فرآیند طراحی و ایجاد طرح برای جعبه یا پاکت‌های مواد غذایی گفته می‌شود.

نمونه طراحی بسته بندی مواد غذایی

انواع بسته بندی مواد غذایی

 

  • ظرف‌های شیشه‌ای

  • صفحات و ورقه‌های پلاستیکی

  • فویل کاغذی و آلومینیومی

  • فیلم‌های سلولزی اصلاح شده

  • کامپوزیت‌های فلزی و مقوا یا پلاستیک

  • سینی‌ها

  • کیسه‌های پلاستیکی و کاغذی

  • جعبه و کارتن مقوایی

  • قوطی مواد غذایی ساخته شده از انواع فلزات

  • پلیمرهای بسته بندی

قوانین بسته بندی مواد غذایی

رعایت اصول کلی در پکیجینگ مواد غذایی، به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در حفظ سلامت و بهداشت مطرح می‌شود. استفاده از مواد بهداشتی در تولید ظروف محصول که با محتویات غذایی داخل آن واکنش شیمیایی ندهند و مانع از ورود و خروج رطوبت و چربی باشند، در زمینه انتخاب متریال اولیه ظرف محصول بسیار حائز اهمیت است.

سازمان بهداشت هر کشور با وضع قوانین مشخص، اولویت‌های اصلی برای درج بر روی بسته محصولات غذایی را مشخص می‌کند. این موارد شامل درج مواد اولیه، جدول کالری موجود در واحد مشخص از ماده غذایی، درج نشان سیب سلامت، درج نشان استاندارد ایران، شرایط نگهداری محصول، نحوه مصرف آن و درج قیمت کالا با فرمت، قیمت کالا برای فروشنده و قیمت کالا برای خریدار است.

در این زمینه از قوانین کلی حاکم بر طراحی پکیجینگ محصول نباید غافل شویم. ابتدایی‌ترین قانون در زمینه طراحی بسته‌بندی مواد غذایی، رعایت این اصل است: محصول باید به آسانی قابل حمل باشد. همچنین دیزاین ظروف مواد غذایی متناسب و مرتبط با ویژگی‌های آن محصول، یک اصل برنده است.

مثلا بهتر است بسته ماکارونی را شفاف طراحی کنید. زیرا این که ظاهر ماکارونی‌ها دیده شود در زیبایی بسته، اطمینان مشتری به محصول و خرید بهتر محصول به افراد کمک می‌کند. در یک مثال دیگر، برای طراحی ظروف مناسب حمل گوشت تازه، عدم نفوذ پذیری ظرف به رطوبت، حائز اهمیت است. بدین ترتیب خونابه موجود در داخل گوشت تازه به بیرون نشت نمی‌کند. و یا در طراحی بسته بیسکوییت، تولید ظرف محافظ در برابر خرد شدن، ایده جذاب‌تری از طراحی یک بسته ساده است.

قیمت طراحی بسته بندی مواد غذایی

مواد غذایی از محصولاتی هستند که سازمان بهداشت بسیار به آن اهمیت می‌دهد. بر همین امر باید در طراحی بسته بندی مواد غذایی بسیار دقت کرد. رنج قیمت طراحی بسته بندی مواد غذایی از 6.000.000 میلیون تا 10.000.000 میلیون تومان تعیین می‌شود. 

نکات موثر بر قیمت طراحی بسته بندی:

 1. وزن و حجم مواد غذایی
 2. جنس انتخاب شده برای بسته بندی
 3. شکل و استراکچر جعبه
 4. مهارت و میزان سابقه طراح
 5. طراحی دستی یا طرح آماده
 6. با چه نرم افزاری طراحی شود
 7. نمونه کار‌های طراح

سفارش طراحی بسته بندی مواد غذایی

سفارش طراحی بسته بندی مواد غذایی باید به گونه‌ای انجام شود که قبل از آن شناخت جامعه هدف به صورت کامل انجام شده باشد، در این صورت می‌توان محصول مورد نیاز آن‌ها را با دقت بالا در جزئیات طراحی کرد. به همین دلیل لازم است تا خواسته و محصول خود را به صورت دقیق به کارشناسان ما اعلام کنید تا ما به عنوان یک آژانس دیجیتال مارکتینگ بتوانیم مسیر پیشرفت و موفقیت شما را به صورت واضح بیان کنیم. در نتیجه شما می‌توانید بهترین تصمیم را نسبت به بودجه خود بگیرید.

طراح بسته‌بندی موادغذایی

طراح بسته‌بندی مواد غذایی گرافیستی است که برای مواد خوراکی مانند حبوبات، خشکبار، ادویه‌جات و … بسته بندی زیبا و خلاقانه دیزاین می‌کند. طراح گرافیکی بسته‌بندی موادغذایی برای دیزاین کردن کارتن ماده خوراکی از نقش‌های تبلیغاتی و ایده های طراحی جالب استفاده می‌کند. او ممکن است برای پکیج کردن مواد غذایی از طراحی لیبل استفاده کند. مهارت داشتن دیزاینر پکیجینگ مواد غذایی در طراحی بسیار مهم است زیرا کیفیت چاپ بسته بندی تا حد زیادی به مهارت طراح بستگی دارد. 

نکات مهم انتخاب طراح بسته‌بندی موادغذایی

اگر شما برای بسته بندی کردن ماده‌های غذایی در نظر دارید با یک طراح گرافیک همکاری داشته باشید باید به وجود چند ویژگی در او دقت کنید تا کیفیت بالایی در کار نهایی ایجاد شود.

 • آشنا بودن به نرم افزار های طراحی گرافیکی مانند کورل و فتوشاپ
 • دارا بودن مهارت کافی در ایجاد طرح های مختلف برای بسته بندی کردن مواد غذایی
 • داشتن نمونه کار های قوی که خلاقانه باشند
 • تسلط به تئوری رنگ ها 

4.8/5 - (6 امتیاز)

2 پاسخ

 1. من می‌خوام انبه رو به صورت کمپوت بفروشم، شما چه پیشنهادی تو حوزه بسته بندی برام دارین؟

  1. سلام دوست عزیز، بسته بندی شیشه‌ای و بسته بندی کمپوت برای فروش انبه بهترین گزینه‌است. اگر نیاز به نوع خاصی از بسته بندی دارید بی زحمت شماره تماستون رو بذارید تا خدمتتون تماس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *